NASDAQ 100

Index Nasdaq 100

Index Nasdaq 100 je akciový index sledující vývoj 100 největších a nejaktivnějších technologicky orientovaných společností obchodovaných na burze NASDAQ. Jeho plné jméno je NASDAQ-100 Index. Index byl poprvé zaveden v roce 1985 společností NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) a od té doby se stal důležitým ukazatelem výkonnosti technologického sektoru.

Hlavní charakteristiky indexu Nasdaq 100 zahrnují:

  1. Výběr podle kapitalizace: Společnosti jsou vybírány na základě tržní kapitalizace, což je hodnota všech akcií společnosti na burze. Index zahrnuje nejen technologické společnosti, ale také firmy z dalších odvětví, jako jsou zdravotnictví, spotřebitelské zboží, nebo služby.
  2. Vážení podle kapitalizace: Stejně jako u jiných indexů se společnosti ve složení indexu Nasdaq 100 váží podle jejich tržní kapitalizace. To znamená, že větší společnosti mají větší váhu v indexu.
  3. Vyloučení finančních společností: Index Nasdaq 100 se zaměřuje na technologické a netechnologické růstové společnosti, ale nezahrnuje finanční instituce.

Nasdaq 100 je často považován za ukazatel výkonnosti technologického trhu a inovativních společností. Společnosti, které tvoří tento index, zahrnují některé z nejznámějších technologických gigantů, jako jsou Apple, Amazon, Microsoft, Facebook (nyní Meta), Alphabet (matka společnosti Google) a další.

Index Nasdaq 100 slouží investičním manažerům a obchodníkům jako nástroj pro sledování výkonnosti technologického sektoru a poskytuje jim možnost investovat do širokého spektra technologicky orientovaných společností.