Dluhopis

Dluhopis

Dluhopis je finanční instrument, který reprezentuje dluh vydavatele dluhopisu vůči investorovi. Je to závazek, který vydavatel přijímá k tomu, že bude platit investorovi určitý úrok po určitou dobu a vrátí mu půjčenou částku (nominal value nebo par value) na konci doby splatnosti. Dluhopisy jsou jedním z typů dluhopisových cenných papírů.

Zde jsou klíčové prvky dluhopisu:

  1. Par Value (Nominální hodnota): To je částka, kterou vydavatel slíbil vrátit investorovi při splatnosti dluhopisu. Tato hodnota je také nazývána nominální hodnota nebo oblika.
  2. Úrok (Kupon): Vydavatel platí investorovi pevný úrok z nominální hodnoty dluhopisu. Úrok je obvykle vyplácen pravidelně (např. každý rok nebo každý půlrok).
  3. Termín Splatnosti: Dluhopis má stanovený termín splatnosti, kdy vydavatel vrátí nominální hodnotu investovanou do dluhopisu zpět investorovi. Splatnost může být krátkodobá (např. několik měsíců) nebo dlouhodobá (např. několik desetiletí).
  4. Cena Dluhopisu: Cena dluhopisu na sekundárním trhu může kolísat v závislosti na změnách úrokových sazeb a dalších faktorech. Pokud je cena dluhopisu na sekundárním trhu nižší než nominální hodnota, dluhopis je obchodován s diskontem. Pokud je vyšší, je obchodován s prémiovým.
  5. Rating: Agentury pro rating hodnotí dluhopisy podle rizika nesplácení. Hodnocení může ovlivnit úrokovou sazbu, kterou vydavatel musí nabídnout.

Investoři obvykle kupují dluhopisy jako formu stabilních příjmů a ochranu kapitálu. Jsou považovány za méně riskantní než akcie, ale mají nižší potenciální výnos. Dluhopisy jsou také důležitým nástrojem pro korporace a vlády, které je vydávají pro financování svých činností nebo projektů.