S&P 500

Index S&P 500

Index S&P 500, zkráceně S&P 500, je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších akciových indexů na světě. Jeho plné jméno je Standard & Poor’s 500 Index. Index byl poprvé zaveden společností Standard & Poor’s v roce 1957.

S&P 500 sleduje vývoj 500 největších veřejných společností obchodovaných na burze v USA. Tyto společnosti zahrnují širokou škálu odvětví a jsou vybrány tak, aby poskytovaly reprezentativní vzorek amerického akciového trhu. Kritéria pro zařazení do indexu zahrnují tržní kapitalizaci (hodnotu všech akcií společnosti na burze) a likviditu obchodování.

Význam S&P 500 spočívá v tom, že poskytuje investičním manažerům, obchodníkům a investičním fondům ukazatel, jak se vyvíjí celkový stav amerického akciového trhu. Investoři často používají S&P 500 jako benchmark pro srovnání výkonnosti svých investic s průměrným vývojem trhu.

S&P 500 je vážený podle tržní kapitalizace, což znamená, že větší společnosti mají větší váhu v indexu. Tato vážená struktura zajišťuje, že změny v hodnotě větších společností mají větší dopad na celkový index.

Jinými slovy, S&P 500 je indikátorem, který měří výkonnost širokého spektra amerických společností a je považován za důležitý ukazatel zdraví amerického ekonomického systému.