Webhosting

Webhosting nebo také zkráceně hosting je služba v rámci internetu, která umožňuje jednotlivcům a organizacím zpřístupnit webové stránky přes World Wide Web (odtud známá zkratka www). Tuto službu obvykle poskytují soukromé společnosti, které serverech vyčlení pro své klienty určité místo. Klient si potom platí pronájem tohoto diskového prostoru na roční (a v některých případech měsíční) bázi. Společnost je v mnoha případech i registrátorem domén, ale nemusí tomu tak být vždy.

Typy webových hostingů jsou různé. Nejobvyklejším typem webhostingu je prostor pro online webovou prezentaci či jednodušší aplikaci, která je napsaná v HTML, PHP či JavaScriptu a nahraná na server skrze FTP.

Pří výběru hostingu je potřeba zvážit velikost datového prostoru pro web či aplikaci, verze použitých technologií (např. PHP se vyvíjí a některé hostingy podporují pouze jeho starší verze, což může způsobovat problém např. u aplikací pro Facebook) a samozřejmě také cena. Obecně platí, že čím levnější webhosting, tím hrší dostupnost a zákaznická podpora. Nebývá to ale pravidlem. Např. WEDOS nabízí poměrně kvalitní služby za relativně nízkou cenu v porovnání s konkurencí.