Long tail

Co je Long tail?

Long tail

Long tail je slovní spojení používané především v souvislosti s internetovým marketingem, konkrétně pak s oblastmi PPC reklamy a optimalizace webu pro vyhledávače. V překladu znamená něco jako dlouhý ocas a týká se „dlouhých“ slovních spojení.

V praxi funguje práce s long tail výrazy tak, že místo toho, abychom platili PPC reklamu, nebo optimalizovali web na nespecifické jednoslovné výrazy, které mají sice velkou hledanost, ale u inzerentů také velkou oblibu, a proto i cenu, využijeme většího počtu specifičtějších víceslovných výrazů, které nemají takovou hledanost, ale zároveň mají nižší cenu. Reálně jsem tak schopni na web přivést stejný počet návštěvníků za daleko nižší cenu, mnohdy několikanásobně nižší. Výhodou long tail je také již zmíněná větší specifičnost, která svou podstatou zajišťuje, že přivedený zákazník hledá s mnohem větší pravděpodobností právě ten výrobek nebo službu, kterou nabízíme. Díky tomu se nám investice ještě více vyplatí, protože větší počet přivedených návštěvníků, skutečně nakoupí. Jinými slovy, zvyšujeme konverzní poměr.

Uveďme si příklad využití long tailu:

Představte si autobazar v Ostravě. Pokud se jeho majitel rozhodne inzerovat pomocí PPC reklamy, může cílit třeba na samotné klíčové slovo autobazar. Toto klíčové slovo sice bude mít vysokou hledanost, bude ovšem také velice oblíbené u inzerentů a proto i drahé. Druhým nedostatkem je, že člověk, který zadal do vyhledávače slovo autobazar, hledá třeba auto od firmy Mazda, které v nabídce inzerujícího autobazaru. Výsledkem tak je, že jsme draze zaplatili za návštěvníka, který si u nás jednoduše nemohl nakoupit, protože u nás nenašel to, co hledal.

Majitel autobazaru však může zvolit pro inzerci sadu klíčových slov – long tailů, které mu přivedou stejný objem návštěvníků za mnohem méně peněz, kteří navíc hledají automobily, která má v nabídce.

Long tail výrazy, na něž bude se svou reklamou cílit, tak mohou mít třeba následující podobu:

–          Autobazar Ostrava Volvo xc 90

–          Autobazar Škoda Fabia bílá

–          Hyundai SantaFe autobazar Ostrava

Související termíny:

PPC – Pay Per Click

SEM – Search Engine Marketing

Klíčová slova

Keywords